Monday, 14 January 2013

Jókai bableves gazdagon



Egy pénteki napon a budapesti Fehérvári úti piacra vitt az utam, ahol az első emeleten a téli időjárás ellenére gyönyörű szép kistermelői árukkal szembesültem. A zöldségek addig kacsingattak rám, míg elhatároztam, hogy hétvégére készítek egy jó adag Jókai bablevest, mely az egyik kedvenc összetett levesem.

Hozzávalók:

  • 1 kg füstölt csülök (mindenképpen csontos)
  • 1 pár friss csípős debreceni kolbász
  • 0,5 kg szárított bab (piacról való)
  • 1 db TV paprika
  • 2 db paradicsom (helyettesíthető konzervvel)
  • 2 db közepes fej hagyma
  • 4 db friss sárgarépa (nagyobb darab)
  • 2 db friss petrezselyem gyökér
  • 1 db friss zellergumó (kisebb méretű)
  • 4 gerezd fokhagyma
  • 2 csokor friss petrezselyem zöld
  • Fűszerek: só, bors, őrölt kömény, babérlevél, fűszerpaprika
  • 2 evőkanál finomliszt
  • napraforgó olaj a sütéshez és a rántás elkészítéséhez

Készül a bableves :-)



Fontos, hogy első lépésként a szárított babot a főzés előtt nyolc órával áztassuk be, különben nagyon lassan fog megpuhulni. A következő előkészületi lépés a füstölt csülök megtisztítása, valamint, ha túl nagy és nincs akkora lábosunk, akkor kicsontozása és néhány kisebb darabra vágása. A paradicsomot forrázzuk le és szedjük le a héját, a TV paprikát csumázzuk ki, az egyik vöröshagymát szabadítsuk meg a külső héjától. Engedjünk hideg vizet egy legalább 5 literes fazékba úgy, hogy a feldarabolt füstölt csülköt ellepje. A csontját is rakjuk bele mindenképpen. Rakjuk oda a tűzre és kezdjük el forralni, úgy, mint ha húslevest csinálnák. Közben helyezzünk bele 3 db babérlevelet, a paradicsomokat, a paprikát és az egész vöröshagymát, valamint fűszerezzük meg sóval, borssal, őrölt köménnyel ízlés szerint. Amikor felforr a víz a lábosban, vegyük vissza a tűzerőt úgy, hogy szép lassan gyöngyözzön, és hagyjuk addig ebben az állapotában, míg a csülök megpuhul.

Amíg fő a levünkben a csülök, lesz időnk megtisztítani a gyökérzöldségeket és a maradék vöröshagymát, valamint fokhagymákat. Aprítsuk fel az előbb említett zöldségféléket, valamint vágjuk finomra a hagymaféléket a későbbi rántás elkészítéséhez. Ha a csülök megpuhult vegyük ki a fazékból és helyezzük egy tálra és tegyük félre, a csontját ne vegyük ki. Én ekkor ki szoktam venni a babérleveleket is. Csöpögtessük le a babot és helyezzük az alaplevünkbe a gyökérzöldségek társaságával és forraljuk lassú tűzön a levesünket tovább. Amikor a bab már majdnem megpuhult (ez függ attól is, hogy milyen fajta és attól is mennyi időre sikerült a főzés előtt beáztatni), rakjuk bele egyben a debreceniket és hagyjuk a levesünkben kb. 8 percig, majd vegyük ki és rakjuk félre hűlni.

Jókai bableves


A levesünkben főtt kihűlt csülköt és pikáns debrecenit daraboljuk fel, a csülköt kockákra, a debrecenit karikára. Hevítsünk egy serpenyőben kevés zsiradékot és a felkarikázott debrecenit pirítsuk le. A felaprított csülköt és a felaprított, lepirított debrecenit rakjuk vissza a még lassú forrásban lévő levesünkbe, a levesben lévő csontot pedig vegyük ki. Abba a serpenyőbe, amiben a főtt debreceni karikákat lepirítottuk (a pirítás közben engedett paprikás zsiradékot) öntsünk még annyi olajat, ami felvesz két evőkanál lisztet, hevítsük fel közepesen. Amikor az olaj kellő képen felhevült beleszórjuk a lisztet és világos rántást készítünk, melyhez hozzáadjuk először az apróra kockázott vöröshagymát, majd egy perc után a felaprított fokhagymával is ezt tesszük. Egy-két percnyi pirítás után félrehúzzuk a serpenyőt és megszórjuk legalább egy evőkanál fűszerpaprikával. Az így elkészült rántást felöntjük hideg vízzel és simára keverjük, majd a forrásban lévő levesünkhöz öntjük folyamatos keverés mellett. A rántással hagyjuk a levesünket kb. tíz percig kiforrni, majd ha szükséges utána sózni, és a végén feltesszük a koronát frissen aprított petrezselyemmel. Az elkészült levest tartalmas tejföllel tálaljuk.    

Tipp: Ha túl nagy a füstölt csülök, akkor elkészülte után rakjunk félre, hogy pár nap múlva egy kiadós egyszerű csülkös ételt készíthessünk belőle. A recept hamarosan!

Bodi

No comments:

Post a Comment