Tuesday, 29 January 2013

Töltött úritök

Ez a poszt eredetileg úgy indult volna, hogy utálom a tököt. Helyesen a mondat így hangzik: továbbra is utálom a sütőtököt.
Egészen komoly kutatást végeztem a wikipedian és egyéb szótároldalakon mire fenti mondatot ilyenformán meg mertem fogalmazni. Megtudtam például  hogy az úritök angol nevének (ami a squash) keresztapja Roger Williams, a Rhode Island alapítója, és, hogy az úritök fútónövény, amit felfelé növő szárakba kötöznek (ami magyarázat volt arra, hogy a növény, amit Kínában egy paraszt házában láttam is úritök volt.)

uritok Kina


Mindezen erőfeszítés két kis szellemre emlékeztető tök miatt.
Az előző heti biocsomagomban érkezett meglepetésként e két kis csoda, s bár sajnáltam megenni őket,   ételt nem dobunk ki, s mert bio, így nem álltak volna el az idők végezetéig, kis internetes böngészést követően találtam egy receptet, ami felkeltette az érdeklődésem  (Az eredeti a GoodFood oldalán található  cukkinivel, lentebb az én variációm).

Hozzávalók:

  • 2 kis úritök
  • 1 összetört fokhagymagerezd
  • 3 ek repceolaj (vagy olívaolaj) 
  • 1 ek tört chili
  • 1 ágacska kakukkfű, felaprítva
  • 4 kisebb póréhagyma szár
  • pritaminpaprika, 2 cm kockákra vágva 
  • 2 vöröshagyma
  • 200g koktélparadicsom
  • 100g kecskesajt
  • 2 szar friss petrezselyem

Hozzavalok toltott uritok


Elkészítés:
Melegítsük a sütőt 200 fokra (ha légkeveréses 180 fokra), vágjuk félbe a tököket  vájjuk ki a magokat,  majd irdaljuk be a tököket, s végezetül `olajas, fokhagymás, tört csilis  masszával jól kenjük be mindegyik felületét. Én repceolajat használtam a kencéhez, mert szeretem a földies, karakteres ízet, de ízlés kérdése, aki nem szereti, maradjon az olívaolajnál.
Aztán irány a sütő, kb. 30 percig sütjük őket, amíg megpuhul a belük.

elkeszites, toltott uritok

Mindeközben a maradék összetevőkből a kecskesajtot és a petrezselymet leszámítva lecsószerű masszát készítünk. Lepirítjuk a hagymát, majd hozzáadjuk a friss póréhagymát, s amikor a hagymák mar szépen kókadoznak a lábos alján, hozzáadjuk a kakukkfüvet  és a paprikát  A félbevágott paradicsomok akkor következnek  ha már a paprika is összeesett, sózzuk, borsozzuk. Amikor az egész lecsóállagú lesz, elzárjuk a tüzet.
Ha kész a tök, akkor a kecskesajtot belemorzsoljuk a masszába egyszer átmelegítjük  és mind a négy tökfélét megtöltjük a masszával. Újabb 10 perc a melegben, és kész is van az ebéd.

Végeredmény:
Egy hosszú  kevésbe stresszmentes hét után hatalmas elégtétel amikor az embernek sikerül egy ilyen ételt összehozni.
Kreatív, egyszerű, de nagyszerű, kis petrezselyemmel a tetején fogyasztottuk, vacsorára csak egy kis fél maradt :) Nagyon ajánlom, nekem nagyon ízlett.

toltott uritok


Jo étvágyat!




Friday, 25 January 2013

Lélekmelengető csípős vöröslencse-répaleves

Variációk egy témára... egy témára amit ebben a hidegben (a sarki szelek mar egy hete itt tanyáznak a Szigetorszagban) nem tudok megunni: a répaleves. 
Korábban mar posztoltam egy sült répaleves receptet, jelen receptre a korábbihoz képest viszont jobban jellemezhető a pikantéria. 

Hozzávalók:
  • 2 ek örölt kömény
  • 1 ek tört csili
  • olivaolaj
  • 600g répa 
  • vöröslencse 
  • 1 l erőleves

Elkészítés:
A vöröslencsét áztassuk be, majd vékony szeletekre aprítsuk fel a répát (nem szükséges megpucolni, csak jó alaposan megmosni).
Egy kis olivaolajon pirítsuk le a répát, eszméletlenül jó illata van a répának, ahogy szépen lassan megadja magát az olajos szaunának, s hogy az illathatást fokozzuk, adjuk hozza a répához a tört csilit.  Az egész úgy fog kinézni, mintha jópár nyári kalapot egyszerre feldobtak volna a levegőbe.


A csilit a lecsöpögtetett vöröslencse követi, amit jól keverjük a csili és a répa köze,  majd adjuk hozza a keverékhez a levest, és hagyjuk lassú tűzön, kevés kevergetés mellett pöfögni. Adjunk hozzá ízlés szerint sót, és borsot. Amint a répa megpuhult, turmixoljuk le a levest.

A végeredmény:


Korianderrel, vagy joghurttal a tetején szervírozzuk, nagyon finom, igazi lélekmelengető pikáns leves hideg téli éjszakákra. Ha kenyeret szeretnénk enni hozza, akkor indiai naan kenyérrel a legfinomabb.






Casanova rizottoja

Hogy miért pont Casanova risottoja?  Ugyanis a zellerszár afrodiziákum...

Szerintem az egyik olyan zöldség amit méltánytalanul elhanyagolunk, pedig nem csak a Bloody Mary kísérőjeként kiváló.

Íze nagyon jól harmonizál az eperrel, s volt otthon jófajta eperízű rozé borom, rizotto rizs meg persze jó pár zellerszáram, s pikk-pakk el is készült a vasárnapi ebéd.

Hozzávalók:
  • 1 közepes hagyma
  • olivaolaj
  • 1 bögre rizotto-rizs
  • 1 bögre rozé bor
  • 1 bögre zellerszár apróra vágva
  • 1 liter erőleves
  • Fél bögre mascarpone, vagy krémtúró
  • Fél bögre reszelt parmezán
  • egy tenyérnyi száritott vagy friss bazsalikom
  • 6 szárított paradicsom
  • egy maroknyi szeletelt mandula


Elkészítés:
A hagymát apróra szeleteljük, és forrón olajon lepirítjuk, s amikor már kezd üveges lenni, hozzáadjuk a rizst, jól átforgatjuk, s addig pirítjuk, amíg a rizs is üveges lesz.
Ekkor jön a rozé, imádom az eper illatú felhőt, s ha kibugyogta magát a bor, illetve úgy tűnik, hogy a rizs elfogyasztotta a maga kupicáját, akkor kell hozzáadni a felszeletelt zellerszárat, majd pirítsuk át a keveréket.
Sózzuk, borsozzuk, majd kevergetés mellett, merőkanalanként hozzákeverjük a levest a rizshez, mindig csak annyit, amennyit a rizs felvesz.
Ha elfogyott a levesünk, keverjük a rizshez a mascarponét, és az apróra szeletelt szárított paradicsomot és a bazsalikomot.



A végeredmény:
Parmezánnal, és pirított mandulával a tetején igazi nyárilatú téli remek, én rozéval fogyasztottam, igazi csemege.

Jó étvágyat!

P.S.  A recept eredetije az Abel & Cole-t illeti, ez az én rozéboros, szárított paradicsomos variációm viszont.

Thursday, 24 January 2013

Luca Angyal kekszei

Nincs is jobb elfoglaltság, mint egy fárasztó nap után sütni valami finomat, és élvezni az édes életet. :-)

Ma egy olyan receptet osztok meg veletek, melyet egy angyaltól tanultam, aki a világ legboldogabb és legmosolygósabb teremtménye volt. A szüleimen, rokonaimon és kedvenc cukrászaimon kívül még Luca volt az, aki készített nekem cukormentes sütit, és szerintem nem is tudta, hogy ezzel mennyire megörvendeztetett.
Luca receptjét mélyen a szívemben őrzöm, úgy ahogy őt is... A recept mindig velem van, most is emlékezetből készítettem.

Nagyon kedves emlékek kapcsolódnak ehhez a sütihez: Rengeteg kreatív munka, kacagás, a legfinomabb kávé minden délután és óriási, világmegváltó beszélgetések a Marketing Kávé Klubban 2008-ban.

Hozzávalók (20 db kekszhez):

9 dkg glukonon vagy bármilyen hasonló édesítőpor
17 dkg sütőmargarin
17 dkg liszt
5 kk. kakaó
1/2 cs. sütőpor
5 ek. zabpehely
1 tojás
2 kk. mandula aroma

Zabpelyhes keksz


Elkészítés:

Egy tálban a margarint összekeverjük az édesítővel, majd hozzákeverünk egy tojást. Egy másik tálba pedig a lisztet, a sütőport, a kakaót és a zabpelyhet teszünk. A lisztes tál tartalmát az édes margarinhoz adjuk, és összegyúrjuk, úgy hogy csempészünk bele 2 kávéskanál mandula aromát is. 

A sütőt felmelegítjük 180 fokra, a tepsibe sütőpapírt teszünk és a tésztánkból kis golyókat formázunk a kezünkkel. Ezeket a golyókat a sütés előtt egy vizes evőkanállal lenyomjuk... és mehetnek 15 percre a kicsi kekszek a sütőbe.

A keksz nagyon gyorsan elkészíthető, ami hidegen-melegen, kávéval vagy anélkül nekem mindig mosolyt csal az arcomra.

1 db keksz tartalma: 11g/CH




Csirkemell csíkok paradicsomszószban zöldségekkel és bazsalikommal wokban sütve


Hozzávalók:

  •        2 szál sárgarépa
  •        1 db zellergyökér (nem kell nagy)
  •        1 db közepes piros kaliforniai paprika
  •        350 g csirkemell filé
  •        1 db közepes vöröshagyma
  •        5 gerezd fokhagyma
  •        2 dl házi paradicsomlé
  •        1 csokor petrezselyem
  •        Fűszerek: só, bors, őrölt kömény, bazsalikom, fűszerpaprika
  •        napraforgó olaj a sütéshez


Csirkemell csíkok paradicsomszószban zöldségekkel

A zöldségek tisztításával és darabolásával kezdjük az étel készítését, mivel a wokban való pirításhoz fontos, hogy minden felaprítva kéznél legyen, így folyamatosan és egyenletesen tudjuk a főzési folyamatot végezni. Nem kell a zöldségeket apró darabokra vágni inkább közepes méretű, de vékony szeleteket aprítsunk. A következő lépés a csirkehús előkészítése. A csirkemell filét csíkozzuk, és egy tálba helyezzük, ízlés szerint megfűszerezzük borssal és őrölt köménnyel, csipet sóval, meghintjük kicsi liszttel, majd alaposan összeforgatjuk a fűszerekkel. Felforrósítjuk a wokot füstölésig, melybe egy kis napraforgó olajat öntünk, majd belehelyezzük a csirkemell csíkokat és lepirítjuk. Figyeljünk oda, mert a wok nagyon forró, így gyorsan megvan. Ha a csirkemell csíkok megpirultak vegyük ki a wokból és tegyük félre.
Forrósítsuk fel újból a wokot egy kevés olajjal, majd rakjuk bele a vöröshagymát, ezek után a sárgarépát és a zellert, hagyjuk kicsit pirulni a forró serpenyőben. Adjuk hozzá a fokhagymát, majd sózzuk meg és fűszerezzük borssal és őrölt köménnyel és forgassuk át. Tegyük bele a kaliforniai paprikát, ha átpirultak a zöldségek adjunk hozzá egy kis vizet, ha a víz java elpárolgott öntsük bele a házi paradicsomlét és forraljuk 2-3 percig, majd tegyük bele a félretett csirkemell csíkokat, szórjuk meg bazsalikommal, keverjük el és fedjük le. Eddig nagy lángon tevékenykedtünk, most vegyük le közepesre és hagyjuk 5 percig, hogy összeforrjanak az ízek, majd egy csipet fűszerpaprikával szórjuk meg és ezzel is főzzük még 5 percig. Kóstoljuk meg, és ha szükséges sózzuk utána az ételt, majd vegyük le a tűzről és aprított petrezselyemmel szórjuk meg. Párolt rizzsel tálaljuk.

Rendkívül gyors és egyszerű étel, olyan hozzávalókkal készül, melyek általában megtalálhatók a háztartások többségében. Nevezhetjük fúziós ételnek is, mivel ázsiai főzési technológiával készítjük, de nem használunk hozzá kifejezetten ázsiai fűszereket, azonban a wokban való pirítás miatt a zöldségek ízletesek és kicsit restek maradnak.

Bodi

Monday, 14 January 2013

Jókai bableves gazdagon



Egy pénteki napon a budapesti Fehérvári úti piacra vitt az utam, ahol az első emeleten a téli időjárás ellenére gyönyörű szép kistermelői árukkal szembesültem. A zöldségek addig kacsingattak rám, míg elhatároztam, hogy hétvégére készítek egy jó adag Jókai bablevest, mely az egyik kedvenc összetett levesem.

Hozzávalók:

  • 1 kg füstölt csülök (mindenképpen csontos)
  • 1 pár friss csípős debreceni kolbász
  • 0,5 kg szárított bab (piacról való)
  • 1 db TV paprika
  • 2 db paradicsom (helyettesíthető konzervvel)
  • 2 db közepes fej hagyma
  • 4 db friss sárgarépa (nagyobb darab)
  • 2 db friss petrezselyem gyökér
  • 1 db friss zellergumó (kisebb méretű)
  • 4 gerezd fokhagyma
  • 2 csokor friss petrezselyem zöld
  • Fűszerek: só, bors, őrölt kömény, babérlevél, fűszerpaprika
  • 2 evőkanál finomliszt
  • napraforgó olaj a sütéshez és a rántás elkészítéséhez

Készül a bableves :-)



Fontos, hogy első lépésként a szárított babot a főzés előtt nyolc órával áztassuk be, különben nagyon lassan fog megpuhulni. A következő előkészületi lépés a füstölt csülök megtisztítása, valamint, ha túl nagy és nincs akkora lábosunk, akkor kicsontozása és néhány kisebb darabra vágása. A paradicsomot forrázzuk le és szedjük le a héját, a TV paprikát csumázzuk ki, az egyik vöröshagymát szabadítsuk meg a külső héjától. Engedjünk hideg vizet egy legalább 5 literes fazékba úgy, hogy a feldarabolt füstölt csülköt ellepje. A csontját is rakjuk bele mindenképpen. Rakjuk oda a tűzre és kezdjük el forralni, úgy, mint ha húslevest csinálnák. Közben helyezzünk bele 3 db babérlevelet, a paradicsomokat, a paprikát és az egész vöröshagymát, valamint fűszerezzük meg sóval, borssal, őrölt köménnyel ízlés szerint. Amikor felforr a víz a lábosban, vegyük vissza a tűzerőt úgy, hogy szép lassan gyöngyözzön, és hagyjuk addig ebben az állapotában, míg a csülök megpuhul.

Amíg fő a levünkben a csülök, lesz időnk megtisztítani a gyökérzöldségeket és a maradék vöröshagymát, valamint fokhagymákat. Aprítsuk fel az előbb említett zöldségféléket, valamint vágjuk finomra a hagymaféléket a későbbi rántás elkészítéséhez. Ha a csülök megpuhult vegyük ki a fazékból és helyezzük egy tálra és tegyük félre, a csontját ne vegyük ki. Én ekkor ki szoktam venni a babérleveleket is. Csöpögtessük le a babot és helyezzük az alaplevünkbe a gyökérzöldségek társaságával és forraljuk lassú tűzön a levesünket tovább. Amikor a bab már majdnem megpuhult (ez függ attól is, hogy milyen fajta és attól is mennyi időre sikerült a főzés előtt beáztatni), rakjuk bele egyben a debreceniket és hagyjuk a levesünkben kb. 8 percig, majd vegyük ki és rakjuk félre hűlni.

Jókai bableves


A levesünkben főtt kihűlt csülköt és pikáns debrecenit daraboljuk fel, a csülköt kockákra, a debrecenit karikára. Hevítsünk egy serpenyőben kevés zsiradékot és a felkarikázott debrecenit pirítsuk le. A felaprított csülköt és a felaprított, lepirított debrecenit rakjuk vissza a még lassú forrásban lévő levesünkbe, a levesben lévő csontot pedig vegyük ki. Abba a serpenyőbe, amiben a főtt debreceni karikákat lepirítottuk (a pirítás közben engedett paprikás zsiradékot) öntsünk még annyi olajat, ami felvesz két evőkanál lisztet, hevítsük fel közepesen. Amikor az olaj kellő képen felhevült beleszórjuk a lisztet és világos rántást készítünk, melyhez hozzáadjuk először az apróra kockázott vöröshagymát, majd egy perc után a felaprított fokhagymával is ezt tesszük. Egy-két percnyi pirítás után félrehúzzuk a serpenyőt és megszórjuk legalább egy evőkanál fűszerpaprikával. Az így elkészült rántást felöntjük hideg vízzel és simára keverjük, majd a forrásban lévő levesünkhöz öntjük folyamatos keverés mellett. A rántással hagyjuk a levesünket kb. tíz percig kiforrni, majd ha szükséges utána sózni, és a végén feltesszük a koronát frissen aprított petrezselyemmel. Az elkészült levest tartalmas tejföllel tálaljuk.    

Tipp: Ha túl nagy a füstölt csülök, akkor elkészülte után rakjunk félre, hogy pár nap múlva egy kiadós egyszerű csülkös ételt készíthessünk belőle. A recept hamarosan!

Bodi

Sunday, 13 January 2013

Rizsfelfújt

Gyönyörűen esik kint a hó, nem is illik ehhez más jobban mint gyerekkorom kedvence a rizsfelfújt, vagyis a rizskók.Természetesen készíthetjük télen-nyáron, hiszen mindig finom!


Hozzávalók:

12 dkg rizs
10 db édesítőbogyó
5dl tej
1dl víz
2 tojás
reszelt citromhéj
csipet fahéj
1ek. liszt
1tk. sütőpor
margarin

A rizst felforraljuk a bogyókkal, a tejjel, a vízzel, a csipet fahéjjal és reszelt citromhéjjal, majd addig főzzük, míg a rizsszemek teljesen meg nem puhulnak. Ezek után megvárjuk, míg kihűl egy kicsit a massza és belekeverünk két tojássárgáját, amelyhez egy kis margarint is adunk. A két tojás fehérjét habbá verjük, olyan habbá, amelyet a fejünk fölé tudunk emelni, anélkül, hogy a fejünkre hullana az egész. J A végén óvatosan a tojás fehérjét, egy evőkanál lisztet és egy teáskanál sütőport keverünk a rizsmasszához.
A keverékünket sütőtálba tesszük, amelyet előtte 1tk. margarinnal kikentünk és lisztet szórtunk rá. Süssük 30 percig 120 fokos sütőben.
Tálaljuk csoki szósszal vagy ha valaki szeretné felidézni a retro 80-as éveket, akkor szörpöt is önthet rá, remek cukormentes szörpöket lehet manapság már kapni.

Rizsfelfújt

Anyukám féle csokiszósz Bodi fakanalával

6ek. glukonon
6ek. kakaópor
2ek. víz
1dl tejszín
kevés margarin a fényesítéshez

Tűzön keverjük össze az anyagokat a tejszín és a margarin kivételével. Majd 5 perces kevergetés után adjuk hozzá a tejszínt, és a fénye miatt 1.tk margarint. A végén a csokiszószba szórjunk szeletet citrom- és narancshéjat. Mennyei lesz minden íz, amit ebbe forgatunk meg. J

Rizsfelfújt csokiszósszal

A rizsfelfújt tartalma: 120g/CH (én 18 szeletre osztottam, így egy szelet 6,7g/CH-t tartalmaz)

Hasznos tanács:

A rizs elkészítéséhez is használhattam volna por alakú édesítőt (cukrot), de rengeteg szénhidrátot spóroltam, mivel inkább édesítő bogyóval készítettem.

-a-

Saturday, 12 January 2013

Gombás rizotto szarvasgomba krémmel


Az eheti Abel & Cole csomagban egy csomag mangold, krumpli, karfiol, hagyma, gomba és tarlórépa érkezett. Utóbbi egy reteknek tűnő zöldség, de az íze valahol a fehérrépa és a retek között van.
Abel & Cole-rol annyit érdemes tudni, hogy ez a cég az egyik legjobb dolog amivel Londonban találkoztam  Heti egyszer bio-zöldséget, gyümölcsöt szállítanak ki, amit a helyi (értsd London vonzáskörzetében gazdálkodó) gazdáktól gyűjtenek be a hét végéig, s mindezt olyan áron  hogy nem gondolkoztam egy percig sem, hogy szeretnem-e a szolgáltatásukat igénybe venni. Ugyanis egy kis zöldségdoboz illetve egy közepes gyümölcsdoboz 20 fontba, azaz kb. 7000 Forintba kerül, szóval még otthon is megérné.
Alább a zöldséges doboz tartalma található a képen, a közepes méretű gyümölcsdobozban egy kiló banán, egy kiló narancs, egy kiló alma, egy kiló kivi, 2 grépfrút, és egy kiló mandarin volt.



A gomba alaposan elgondolkoztatott, s mivel csak úgy önmagában is imádom a gombát  gondoltam egyszerűen lepirítom hagymán, és megeszem vacsorára  de aztán szembenézett velem a konyhában a Toszkánában szerzett szarvasgomba krém  az egyszerű lepirítás rizottóra módosult. Normál esetben nem champion-gombát használnék a rizottóhoz,  hanem valami karakteresebb erdei gombát  például porcini gombát,  de gondoltam a szarvasgomba krémmel áthidalom a champion egyéniséghiányát. Az eredmény nagyon meggyőző lett.

Hozzávalók 2-3 személyre:
  • 250 g gomba 
  • 200 g arborio (rizottó) rizs
  • 750 ml zöldségleves
  • 1 ek szarvasgomba krém 
  • 1 hagyma
  • 1 gerezd foghagyma
  • 1 pohár száraz fehér  bor 
  • 5-6 szárított paradicsom
  • vaj
  • petrezselyem
  • parmezán

Elkészítés:
A rizottó szinten egy könnyen, gyorsan elkészíthető ételremek. 
Vajon lepirítottam a felszeletelt gombát majd hozzáadtam a felszeletelt hagymát is. Azért a normálistól eltérő sorrendben, mert nagyon édes, puha hagyma volt most otthon, s el akartam kerülni  hogy megégjen a hagyma.  Miután üvegesre pirult a hagyma, hozzáadtam a rizst is, amit addig kell kevergetni amíg az is üvegessé válik.
Ekkor jöhet egy kis boros-leveses sistergés. Először a fehérbort  majd a levest egy részét adtam hozza a keverékhez, valamint a foghagymanyomon átnyomott foghagymát. Folyamatos kevergetés mellett mindig annyi levest adunk a rizshez, amit épp felvesz, egészen addig, amíg a rizs megfő, és krémes állagú rizottót nem kapunk. Mindeközben sóval, borssal fűszerezzük az ételt  Ekkor egy evőkanál szarvasgomba-krémet adtam a rizottóhoz, 6 db felszeletelt szárított paradicsommal, s kész is volt a vacsora. 


A végeredmény:
Kis parmezánnal, petrezselyemmel a tetején könnyű, gyors vacsora ez a rizottó, amit ugyanakkor könnyen bedobozolhatunk, másnapi munkahelyi ebednek is tökéletes.
Jó étvágyat !

Sunday, 6 January 2013

Sült lecsó

Ezt a receptet szimplán azért agyaltam ki, mert volt 2 Red Ramiro paprikám, ami már egy ideje szomorkodott a hűtőben egy doboz koktélparadicsom társaságában. Épp elkapott a főzhetnék, ekkor készítettem a csilis sültrépa levesem  mikor az az ötletem támadt, hogy kellene hozzá még valami "csipegetni" való. Ez lett belőle :)

Hozzávalók 2 személyre:
  • 2db Red Ramiro paprika
  • 10 dkg koktélparadicsom
  • kevés édes csili szósz
  • 1 fej vöröshagyma
  • 5 dkg sajt (én szárított paradicsomos cheddar sajtot használtam, de bármilyen karakteresebb sajttal helyettesíthető) 
  • olívaolaj



Elkészítés:
Egy másik piszok egyszerűen elkészíthető ízbomba. Szimplán félbevágtam a paprikákat, és olívaolajjal kikent  jénai edénybe helyeztem őket, majd a félbevágott koktélparadicsomokat a paprikákba raktam, meglocsoltam az egészet édes csiliszósszal, ráreszeltem a sajtos, majd a szín és ízhatás kedvéért az egészet körberaktam karikákra vágott vöröshagymával, és 180 fokon 20 percig sütöttem. 



A végeredmény:
Lecsóimádóknak (jelentem az vagyok) kötelező. Nagyon ízletes, nyárra emlékeztető kompozíció lett belőle.
Nagyon jól illett a vörösbor és a csilis sültrépaleves mellé, egy kis napsütés a szürke téli estékre.


Jó étvágyat! :)

Sült répaleves mandulavajjal és csilivel

A kedvenc bio-zöldség kiszállítom jóvoltából nagy mennyiségű répára tettem szert egy nappal ezelőtt. A hűtő tartalmának felmérése és kis internetes kutatást követően találtam rá erre a receptre, s mivel annyira szürke ideát minden, gondoltam egy kis lélekmelegítő leves sosem árthat. 

Hozzávalók 2 személyre: 
  • fel kiló répa
  • 2 gerezd  fokhagyma
  • 2 ek tort csili-paprika 
  • 2 ek. mandulavaj
  • 1 marék földimogyoró
  • olívaolaj
  • 0.76l erőleves

(Az eredeti recept kesudiot használ, de csak mandulavaj és mogyoró volt otthon így én azt használtam.)



Elkészítés:
A lehető legegyszerűbb leves.  A répát 200 fokon beteszem a sütőbe a fokhagymával együtt. Nem szoktam vacakolni a répa megpucolasaval, mert az egészet úgyis le kell turmixolni a végén. Akkor kész a répa ha megbarnult egy kicsit és majdnem annyira puha, mintha húslevesben főtt volna.
A megsült répát a mandulavajjal, mogyoróval, mandulavajjal, tort csilivel és a levessel együtt leturmixoljuk, és  kész is. (En szeretem ha van egy kis ereje a levesnek, ezert 2 evőkanál tort csilit raktam bele, ezen lehet azért kicsit finomítani).
A turmixolás után át szoktam melegíteni egyszer a levest, s utána mar tálalható is.


A végeredmény:
Nagyon finom, nagyon laktató, igazi teli leves. Köretként sült "lecsót"csináltam hozza, és mi most Chiantit iszogattunk hozza, fenséges volt.

Jó étvágyat!

Saturday, 5 January 2013

Pudingos muffin

Ma annyira gyönyörű, tavaszi nap volt, ha nem nézek a naptárra, akkor nem jöttem volna rá, hogy január van. Ez a csodaszép nap arra sarkallt, hogy készítsek egy kis pudingos muffint, amivel megédesíthetem a szombat esténket.


Hozzávalók 10 db muffinhoz

15 dkg liszt
1 cs. sütőpor
3 tk. kakaó
8 dkg édesítőpor vagy granulátum
1,5 dl tej
0,5 dl olaj
1 tk. mandula aroma
1 tojás 
citromhéj

A pudinghoz

2,5 dl tej
0,5 cs. vaniliás pudingpor 
5-6 szem édesítő bogyó
Muffin alapanyagok

A lisztet, a sütőport és a kakaót keverjük össze egy edénybe. A tejet, az édesítőport, az aromát, egy csipet citromhéjat, az olajat és a tojást egy másik edénybe tesszük, és botmixerrel összekeverjük. A száraz alkotóelemeket is belekeverjük a tálba, és a tésztánk pikk-pakk készen is van. 
Most jöhet a puding, összekeverjük a tejjel és 6 szem édesítő bogyóval. A kész pudingot pohárba tesszük, és várunk, amíg hűl egy kicsit.
A muffinsütőbe beletesszük a papírokat, én ezeket imádom a legjobban, most éppen aranyszínűre sikerült szert tennem…:-) Egy evőkanál tésztát tegyünk a papír aljára, majd jöhet két kávéskanál puding, és a végén takarjuk be a pudingot tésztával. 
Díszíthetjük is a sütiket, nekem most vörösáfonya, kókusz és díszgyöngy volt a fiókomba…180 fokos, előmelegített sütőbe tesszük. És várjuk a csodát, azaz 20 percet, amíg az édes kis muffinjaink elkészülnek.

1 db muffin tartalma: 20g/CH
Pudingos muffin

Hasznos tanácsok:
  • Ha a cukormentességre törekszünk, akkor mindig eredeti főzhető pudingot használjunk, mert ezek nem tartalmaznak cukrot (pl.: Dr.Otker)
  • A cukrot helyettesítő édesítőporok közül nekem a Haas Glukogon vált be a leginkább, ezért én rendszeresen ezt használom a sütéshez.
  • A lassan felszívódó szénhidráttartalmú ételeket (mint a sütemények pl.: muffin) fogyasszuk reggel vagy este ízlés szerint tejjel, vagy tejeskávéval. Délutáni étkezésünkhöz – főleg diétázóknak és cukorbetegeknek ajánlott - válasszunk gyorsan felszívódó szénhidráttartalmú ételeket, mint például a gyümölcsök és a tejtermékek. 
  • Ez a recept már több alkalommal elkészült, mint a szilveszteri bulinkba is, ahol az egyik  házigazda tejérzékenysége miatt, a fele adagot rizstejjel készítettem, és szerintem nagyon jól sikerült :-), tehát a tej is helyettesíthető a receptben.



-a-

Friday, 4 January 2013

Cézár saláta kakukkfűvel és rozskenyér krutonnal

Hozzávalók:


  •          300 g tépett jégsaláta és radicchio 3/4, 1/4 arányban (előre elkészített termék is lehet)
  •          350 g csirkemell filé
  •          2-3 db vékony bacon szelet
  •          1 gerezd fokhagyma
  •          4 szelet rozskenyér
  •          Fűszerek: só, bors, őrölt kömény, kakukkfű
  •          napraforgó olaj a sütéshez

Hozzávalók az öntethez:


  •         4 gerezd fokhagyma
  •          3 tojás sárgája
  •          2 kiskanál dijoni mustár
  •          100 ml sűrű tejszín
  •          pár csepp citromlé, ízlés szerint
  •          napraforgó olaj és extra szűz olívaolaj
  •          Fűszerek: só, bors, kakukkfű

A csirkemell filét csíkozzuk és egy tálba helyezzük, ízlés szerint megfűszerezzük borssal és őrölt köménnyel, majd alaposan összeforgatjuk a fűszerekkel. Ekkor még nem sózzuk. Felforrósítunk egy serpenyőt, melybe egy kis napraforgó olajat öntünk, a felforrósított olajba helyezzük a csirkemell csíkokat két részletben, hogy ne párolódjanak, hanem piruljanak. Amikor a csirkemell csíkok külseje kicsit karamellizálódni kezd, akkor fűszerezzük kis kakukkfűvel és sóval. A serpenyőben visszamaradó zsiradékot nem öntjük ki, mivel ebben a serpenyőben fogjuk elkészíteni a legvégén a pirított bacont és a rozskenyér krutonokat.

A következő lépés az öntet elkészítése. Első lépésként válasszuk ketté a tojás sárgáját a fehérjétől. A sárgáját egy keverő edénybe helyezzük. A tojássárgájához adjunk 2 kávéskanál dijoni mustárt, majd habverővel keverjük össze az alapanyagokat. Az összekevert tojássárgája és mustár keverékhez folyamatos keverés mellett adagoljuk először a napraforgó olajat, majd a vége felé egy kis olívaolajat. A folyamatos keverést addig végezzük, amíg sűrű öntetet nem kapunk. Ezek után aprítsuk fel a fokhagymát és adjuk az öntethez, majd fűszerezzük sóval, borssal és kakukkfűvel ízlés szerint. Keverjük át az öntetet, majd adjuk hozzá a sűrű tejszínt és ezzel a hozzávalóval is keverjük át.

Cézár saláta rozskenyér krutonnal
A serpenyőt, melyben a csirkemell csíkokat készítettük újból felforrósítjuk a benne maradt zsiradékkal és a csíkokra vágott bacont lepirítjuk benne. A lepirított bacon csíkokat vegyük ki a serpenyőből. A kenyérszeleteket vágjuk fel kockákra, melyet pirítsuk meg a visszamaradt bacon zsiradékán. Amikor barnulni kezd a kenyérkockák külseje, adhatunk hozzá felaprított fokhagymát, de csak közvetlenül a vége felé, hogy a fokhagyma ne keseredjen meg.
Keverjük össze a salátát a csirkemell csíkokkal, majd öntsük hozzá az öntetet és keverjük össze alaposan, hogy az öntetből mindenhova jusson, ezek után a rozskenyér krutonokat és a pirított bacon csíkokat is keverjük össze a salátával. Fontos, hogy a krutonokat csak közvetlenül a tálalás előtt keverjük össze az öntetes salátával, hogy a ropogós állagát megtartsa. Elkészítés után frissen fogyasztandó!


Tipp: Én szeretem felhasználni a megmaradt alapanyagokat, mely ebben az esetben a tojás fehérje. Egyszerűen öntsük forró serpenyőben felhevített vajba és készítsünk tojásfehérjéből rántottát, melyet sózzunk meg még a serpenyőben. Tálaláskor az összekevert saláta tetejére rakom, és ezzel együtt fogyasztom.


Bodi

Ola szerint a kezdet

Anett és Bodi meglátogattak novemberben s a jópar megtett kilométer mellett jókat kirándultunk ideát a gasztronómiában néhány piac és kocsmai létesítmény meglátogatása által, közben arról álmodoztunk, hogy milyen jó lenne, ha lenne egy kávézónk...
A hosszú hétvége végetért, az álmodozás viszont nem, míg egyszer azon kaptunk magunkat, hogy minden egyes skype-csevej alatt épp azt mutogatjuk egymásnak, hogy ki milyen vacsorát főzött éppen.

S aztán jött a karácsony, hazamentem, hideg volt, beültünk egy étterembe melegedni, s megszületett e blog ötlete. Hogy csináljunk egy blogot, ahol leírjuk a receptjeinket.
Ahol kiírhatom magamból a receptjeimet. Mert nekem a főzés terápia, ahol végre kézzelfoghatót alkothatok. (Maradandónak már kevésbé mondanám...) Szeretem, hogy kísérletezhetek, és szeretem, hogy minden új íz,  új fűszer egy utazás, ami elrepít egy új világba, ha csak egy pillanat erejéig is.  S végül, de nem utolsósorban, imádok másoknak főzni, mert az az adás egy olyan válfaja, ahol ez ember nem vár cserében semmit, maximum a szembeülő elismerő hümmögését.

Hertelendi Aleksandra vagyok, lengyel anya és magyar apa gyermeke. Londonba sodort a munkám, aminek köszönhetően minden nap más és más nemzet konyhájával ismerkedhetem meg, és ezen kulinariai kalandozásokat szeretném ebben a blogban megosztani.     

Thursday, 3 January 2013

Bodi szerint a kezdet

A kezdet a zene!

Talán furcsa, talán nem, de a kreativitás iránti szeretetem a zenével kezdődött a fiatalkorom hajnalán, amikor az emberi tudat kifejezésének lángja szinte vulkánként robban be a mindennapokba. Az elvont zenei megvalósítás a mai napig elválaszthatatlan részem, de az elvont alkotók megkomponálása mellett szépen lassan az idő múlásával egy új természetes alkotókból álló részek összedolgozása hódította meg az érzékszerveimet, mely nem más, mint a gasztronómia, azon belül is a főzés, mint a színek, illatok és ízek csodálatos harmóniájának kifejeződése.

A főzés észrevétlenül vált az életem részévé, úgy, mintha mindig is a részem akart volna lenni, az alkotás eme fűszeres folyamata lelki békét, nyugalmat és érzékszervi kielégülést biztosít a mindennapok rutinszerű világában, akár csak az angyali hangok komponálása.

Ha még nem említettem volna, Bodó László vagyok, születtem Magyarországon egy mesterségesen létrehozott kis városban, Dunaújvárosban. Jelenleg Budapesten élek, ahol feleségemmel és kiskutyámmal élem mindennapjaimat.  

Anett szerint a kezdet

Hol, hogyan, ki és mit...

Hogy hol és hogyan kezdődött… Ha röviden szeretném összefoglalni, akkor Budapesten a Kazinczy utca egyik kedves éttermében egy beszélgetős este következményeként 2012. december 22-én szombaton.

Ha bővebben szeretném kifejteni, akkor az étkezéshez és a gasztronómiához fűződő viszonyom sokáig érdekes volt, édesanyám gyermekkoromban verseket és szénhidráttartalmakat tanított nekem, mivel 6 éves korom óta cukorbeteg vagyok. Az étel számomra hosszú ideig ’csak egy szükséges dolog’ volt. Az élvezetes és szenvedélyes étkezést párommal fedeztük fel, melyet ma már inzulinpumpámmal remekül tudok menedzselni.

Varga Anett vagyok a SpiceAngels háromszögének egyik írója. Arra gondoltam, hogy itt a blogon kisüthetnénk valami finomat, én alapvetően a sütésért vagyok felelős. Mert az élet mindig édes, főleg egy szelet cukormentes sütivel. :-)


Az olvasók velünk egészséges köntösben az angol és magyar gasztrokultúra között utazhatnak virtuálisan angolul és magyarul, hiszen a szerzők jelenleg Budapesten és Londonban élnek és gasztroblog írással próbálják megfűszerezni mindennapjaikat.