Sunday, 22 December 2013

Mézeskalács cukormentesen :-)

Minden évben elkészítem én is a mézeskalácsot, természetesen cukormentesen és pót-mézzel. Nagyon szeretem az illatát, mindig nagyon jó érzés megsütni. :-)

Nagyon egyszerű és nagyon finom :-)



Hozzávalók:

1/4 kg méz/pót-méz ( én mindig a Diatbet pót-mézet használom )
1/2 kg liszt
10 dkg margarin
8 dkg glukonon /cukorpótló
1 egész tojás
2 tojássárgája
1 csapott evőkanál szódabikarbóna

Elkészítés:

A meleg mézben feloldjuk a margarint, hozzáadjuk a többi anyagot is, majd simára gyúrjuk. Ízesítőnek citromhéjat, fahéjat, esetleg szegfűszeget használhatunk. 1/2cm-re nyújtjuk és a kicsi karácsonyi formáinkkal kiszaggatjuk. Tetejét tejfölös tojássárgájával megkenhetjük és mandulával díszíthetjük.

180 fokos előmelegített sütőben kb 15-20 percig sütöm.

1 db tartalma 5g/CH

-a-

Sunday, 3 November 2013

Rostonsült tarja kakukkfüves sütőtökös rizottóval

Szezonális receptemben Fazekas László, a Vár:a Spájz étterem séfje inspirált, akivel volt szerencsém fél napot eltölteni a Closed/Open főzőiskola októberi kurzusán.  

Hozzávalók:

Sütőtökös rizottó:

25 dkg Arborio rizs
50 dkg sütőtök
1 kisebb fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
20 dkg márkázott vaj
2 evőkanál olívaolaj
1 dl narancslé
1,5 l alaplé
Fűszerek:só, cukor (édesítő), bors, kakukkfű

Rostonsült tarja:

50 dkg csontos tarja
4 kiskanál mustár
2 dl alaplé
1 evőkanál márkázott vaj
Fűszerek:só, bors, őrölt kömény


A tarját csontozzuk ki és a csontból zöldségek társaságában rakjunk oda egy könnyű alaplevet, melyet fel fogunk használni a rizottó elkészítéséhez és a roston készített tarja fényező szószához. A kicsontozott tarját egy kicsit ütögessük meg, majd fűszerezzük mind két oldalát őrölt borssal és köménnyel, melyet jól dörzsöljünk bele a hús felületébe, majd szoba hőmérsékleten pihentessük sütésig.

Aprítsuk fel nagyobb kockákra a sütőtököt, és apróra a vöröshagymát és a fokhagymát. Egy lábasban hevítsük fel az olívaolajat, majd pirítsuk meg benne egy picit a sütőtököt, sózzuk és borsozzuk, majd öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje és pároljuk meg a tököt. A főzőléhez adjunk egy kis cukrot, vagy édesítőt. Amikor a tök megpuhul szűrjük le és helyezzük vissza a lábasba, majd villával törjük össze adjuk hozzá a narancslevet és egy evőkanál vajat, majd alaposan keverjük össze. Nem kell ebben a fázisban sózni, a rizottó készítéséhez használt alaplé úgy is sós. Az elkészült sütőtök pürét rakjuk félre.


Hevítsünk egy másik lábosban 10 dkg vajat, majd pirítsuk meg benne a felaprított vöröshagymát és fokhagymát és fűszerezzük borssal a pirítás közben. Öntsük hozzá a rizottó rizst és ezt is pirítsuk meg a hagymás vajas keveréken, majd öntsük fel annyi forró alaplével, hogy elfedje. Kevergetés mellett pirítsuk zsírjára a keveréket, majd adjuk hozzá a sütőtök püré felét, fűszerezzük kakukkfűvel és kevergetés mellett pirítsuk az elegyet, majd adjunk hozzá alaplevet és az előbbi folyamatokat ismételjük addig, amíg a rizottónk elkészül, majd a végén adjuk hozzá a maradék vajat és keverjük el benne. Egy krémes állagú köretet kell kapjunk.



A tarjánk elkészítéséhez forrósítsunk fel egy serpenyőt, öntsünk bele egy kis olajat, helyezzük bele a tarjákat és pirítsuk le mind két oldalukat, majd kenjük meg az egyik felét mustárral, sózzuk a hússzeleteket és vegyük vissza a lángot, majd fedjük le a serpenyőt. Három perc után fordítsuk meg a szeleteket és fedjük le újból a serpenyőt, süssük készre a tarja szeleteket.
A serpenyőben a sütés során visszamaradt értékes pörk anyagokat 2 dl alaplé hozzáadásával és forralásával oldjuk fel, majd forraljuk addig, amíg besűrűsödik, majd a végén a szószban keverjünk el egy evőkanál vajat, mellyel beállítjuk a szósz végső krémes állagát.

Tálaláskor fényezzük meg vele a felcsíkozott tarja szeleteket. A hússzeleteket megfelelő pihentetés után csíkozzuk fel. 

Jó étvágyat kívánok!
Bodi

Thursday, 24 October 2013

Big Bodi Burger

Arra gondoltam, hogy hétvégén újra elkészítem a nyár/ősz/tél/tavasz nagy kedvencét, a házi burgeremet. Aki a manapság oly népszerű 'street food' ételek szerelmese, az bátran állon neki otthon, és készítse el az alábbi receptet, mely nem kőbe vésett, mindenki bővítheti saját ízlése szerint.

Hozzávalók:

Sertés 'burger' hús:

50 dkg darált sertés lapocka
2 evőkanál olívaolaj
Fűszerek:só, bors, őrölt kömény, kakukkfű

Készül a húspogácsa :-)
Hagymaszósz:

6 kisebb fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
napraforgó olaj
1 evőkanál sötét szójaszósz
1 evőkanál édesítőpor vagy cukor
2 evőkanál mustár
2 evőkanál aprított paradicsomkonzerv
5 dl alaplé
Fűszerek: só, bors, őrölt kömény


Kiegészítők:

aprított jégsaláta
paradicsom karika
cheddar sajt
vajkrém
bécsi zsemle
zsírpapír



Kezdjük a húspogácsánk összeállításával, keverjük össze a fűszereket ízlés szerint az olívaolaj társaságában a hússal egy keverő tálban, majd rakjuk félre pihenni, hogy összeérjenek az ízek. A sóval csak a pihentetés után és közvetlenül a sütés előtt ízesítsük.

A hagymaszósz elkészítéséhez karikázzuk fel a vöröshagymát és aprítsuk finomra a fokhagymát, majd egy edényben hevítsünk olajat és pirítsuk meg a felkarikázott hagymát, picit sózzuk és hagyjuk lepirulni, majd adjunk hozzá 2 dl alaplevet és fedjük le. Kevergetés mellett pirítsuk vissza zsírjára, majd fűszerezzük borssal, köménnyel és adjuk hozzá a szójaszószt, keverjük meg és hagyjuk egy kicsit visszapirulni, majd következő lépésben adjuk hozzá a mustárt. A mustár akkor adja ki az igazi ízét, ha lepirítjuk. Amennyiben a mustárt is kellőképpen elkevertük, keverjük hozzá az aprított paradicsomot és a fokhagymát, majd hagyjuk forrni a szószunkat, ízesítsük cukorral vagy édesítővel. A végső lépésben adjuk a szószhoz a maradék alaplevünket és a lábost lefedve közepes lángon  forraljuk addig kevergetés mellett, amíg besűrűsödik, ilyenkor a lé kétharmadát elforraljuk.

A húspogácsa sütéséhez vegyünk elő egy tekercs zsírpapírt, melyből vágjunk le úgy 30 cm-t és hajtsuk félbe, majd kézzel a húsból formázzunk gombócokat és a zsírpapír között lapítsuk ki, így egyenletes vastagságú húspogácsákat kapunk. A húspogácsákat egy forró száraz serpenyőben süssük ki (húsunk elegendő zsírt tartalmaz). Forgatás után, még a serpenyőben helyezzük a sajt szeleteket a húspogácsákra, majd fedjük le, hogy ráolvadjon. Az elkészült húsokat frissen helyezzük a szendvicsbe.




Összeállításhoz pirítsuk meg száraz serpenyőben a félbevágott zsemlék minden oldalát, majd az alsó felét kenjük meg vajkrémmel, tegyünk rá aprított jégsalátát, majd paradicsom karikákat, helyezzük rá a frissen elkészített húspogácsát és a tetejét locsoljuk meg ízlés szerint a hagymaszósszal.




Jó étvágyat kívánok!
Bodi

Wednesday, 25 September 2013

Palacsinta másképp

Ez a recept Hugi barátnőmtől származik. A dunaújvárosi csajos esték kísérője volt néhányszor. :-) Ajánlott bulikban, amikor csak úgy össze kell dobni valamit, vagy gyors vacsorareceptnek sem utolsó!

Hozzávalók:

1/2 kg liszt
fél liter tej
ásványvíz, pont annyi, hogy a tésztánk sűrűbb legyen az átlagos palacsintatésztánál
20dkg friss gomba

hámozott paradicsom
piros arany
paradicsom
fűszerek (só, bors,)
petrezselyem
fokhagyma


A gombát szeleteljük fel, és pirítsuk le olajon, fűszerezzük sóval, borssal. Adjunk hozzá petrezselymet, majd tegyük félre. Fontos, hogy várjuk meg azt is, hogy a gomba leve elpárologjon a serpenyőben.

Készítsünk palacsintatésztát tejből, lisztből és ásványvízből, de mindenképpen hagyjuk, hogy a tészta az átlagosnál jóval sűrűbb maradjon. Amikor kihűlt a gombánk akkor keverjük bele a palacsintatésztánkba és süssük ki.


Tálaljuk paradicsomos mártással. Amelyhez hevítsünk olajat, tegyük bele a fokhagymát és erre öntsük a paradicsomot. Öntsük fel egy kevés vízzel és főzzük addig, amíg szósz állagú lesz, közben fűszerezzük sóval borssal és piros arannyal és ha van otthon tegyünk bele összevágott szárított paradicsomot is, ami nekünk a nyáron az egyik kedvencünk lett. :-)



Gyors, egyszerű és nagyon finom

Kókuszos csokis torta házi lekvárral

Az elmúlt héten szülinapok egész sorát ünnepeltünk! :-))) Amit természetesen meg kellett édesítenünk egy kis cukormentes finomsággal. Tortára gondoltam, de egyszerűen. Ezért esett a választás a kókuszos csokis tortára, amihez anyukám szilvalekvárja elengedhetetlen volt.

Hozzávalók:

7 dkg + 3 dkg glukonon/vagy édesítőpor
néhány csepp vanília aroma
1 tk fahéj 
1 tábla diabetikus csoki 
15dkg kókusz reszelék 
8 dkg liszt 
1csomag sütőpor
4 ek kakópor 
3db tojás
1dl olaj
1dl tej 
1dl tejszín 

Valóban nagyon egyszerű ez a recept, mivel kb 40 perc alatt varázsolhatunk édességet az asztalra.


Először keverjük össze a kókuszt, a tejszínt (de ha csak tejföl, vagy joghurt van otthon, akkor azt is használhatjuk), a 3dkg édesítőport és egy csepp vanília aromát és egy tojást. Ezt tegyük be a hűtőbe, és készítsük el a tésztát. Vágjuk nagyobb darabokra a csokit. Egy külön tálba keverjük össze a lisztet, a fahéjat, a sütőport és a kakaót, ehhez hozzáadhatjuk a csokit is. Majd egy másik tálba keverjük össze a maradék két tojást 1dl étolajjal, 1dl tejjel, 2 csepp vanília aromával és a 7 dkg édesítőport is adjuk hozzá. Ha ezzel is megvagyunk, akkor a folyékony alapanyagokhoz adjuk hozzá a szárazat is, és szépen keverjük össze. 

A tortaformánkat sütés előtt kenjünk be egy kevés olajjal. A csokis alapanyagunk felét tegyünk a formába, majd szétlapított kis darabokban tegyük bele a közepébe a kókuszt is, és öntsük le a maradék csokis alapanyaggal.  Süssük 180 fokon 20 percig. Én anyukám imádnivaló házi szilvalekvárját használtam díszítésként a tetején (ezt a fogyókúrázók felejtsék el:-), de mindenki készíthet valami finomságot még hozzá (csoki szószt, pudingot, fagyit stb). 

tipp: Ajánlott melegen fogyasztani:-), ha később is fogyasztunk még a sütiből, akkor érdemes újra felmelegíteni, hogy a benne lévő csoki újra megolvadjon. 


1 szelet tartalma kb 13,5g/CH 

Tuesday, 24 September 2013

Salsa verde


Az idei  nyár egyik legnagyobb felfedezettje a tomatillo volt ideát. Kicsit utána kellett olvasnom a wikipedian, hogy hol, s merre terem, ugyanakkor nem ért nagy meglepetés amikor Mexikó nevet olvastam, ugyanis ebből a zöldségből készített szalsza gyönyörűen  párosítható bármelyik mexikói ételhez.



Ami kell hozzá:
  • 400g tomatillo
  • 1 kis lilahagyma apróra vágva
  • 1-2 chili (ízlés szerint)
  • 20g friss koriander
  • 1 lime héja és leve
  • 1 kis foghagymagerezd
  • 1 tsk barnacukor
  • tengeri só




Keverjük össze az apróra vágott hagymát, a lime reszelt héjat és levét a barna cukorral, majd hagyjuk állni egy edényben, amíg elmegy a hagyma  ereje.
Ezt követően turmixoljuk le a tomatillokat és csiliket (vagy ha a darabosabb szalszat kedveljük, nagyon apróra vágjuk fel)
Adjuk hozza a tomatillo -csili masszát a hagymához, adjunk hozza egy összetört foghagymagerezdet  és apróra vágott koriandert. Jól keverjük össze, sózzuk, és mar mehet is egy tortillara, vagy csak egy pár nachos mellé.



Saturday, 7 September 2013

"Itt van az ősz, itt van újra" - nyári emlékek - bográcsos lecsó

Itt van az ősz újra, de míg valóban beköszönt a számunkra legkedvesebb évszak (mivel a SpiceAngels tagjai mind őszi gyerekek:-), addig szeretnénk felidézni a legkedvesebb nyári emlékeinket. Lesznek itt posztok bográcsos ételekről, grill ételekről, piaclátogatásokról, valamint főzőiskola ajánlóval és étteremajánlóval is készülünk határon innen és túl.

Kezdjük az egyik kedvencünkkel az igazi házias, kenesei:-) bográcsos lecsóval...

Mindhárman nagyon szeretjük nyáron a magyar tengernél tölteni hosszabb-rövidebb szabadságunkat. Ez idén sem volt másképp, bár hozzátartozik az igazsághoz, hogy sokkal több barátunkkal szerettünk volna kenesei hétvégéket eltölteni, de egyszerűen elszaladt a nyár.:-( Azért még tervezünk/szervezünk szeptember végére egy évadzáró Balatoonozást a Szülinapi-Szüreti Vigadalomra! :-)

A balatonkenesei kis kertben külön lehetőségünk van grill és bográcsételek elkészítésére. Egyik kedvencünk idén a bográcsos lecsó volt. :-)))

Hozzávalók:

- 1 kg paradicsom (a kenesei piacról)
- 1,5 kg paprika (a kenesei piacról)
- 3 nagy fej hagyma (a kenesei piacról)
- 1 gerezd fokhagyma (a kenesei piacról)
- kolozsvári szalonna (a kenesei hentestől)
- só, bors, 2 ek. fűszer paprika, őrölt kömény
- erős paprika (a kenesei piacról)
- 1/2 ek. Erős Pista
- füstölt kolbász
- házi kenyér (a Katica pékségből:-)

Készülőben a kenesei bográcsos lecsó / vagy láb a bogrács mellett :-)

Elkészítés:

Zsiradékon lepirítjuk a kolozsvári szalonnát, majd belerakjuk a hagymát, megsózzuk, fűszerezzük borssal és őrölt köménnyel. Kevergetés mellett üvegesre pirítjuk a hagymát, majd belerakjuk a paprikát, átkevergetjük a zsiradékon és hagyjuk egy kicsit lepirulni, majd 2 dl vizet öntünk hozzá és összekeverjük. A tűzet ilyenkor érdemes jó alaposan megrakni, mivel a hozzáadott folyadékot el kell párolni. Ha a paprika zsírjára pirult, akkor hozzáadjuk a felaprított füstölt kolbászt és átforgatjuk, hogy kiengedje a színét, majd félrehúzzuk a tűzről a bográcsot és hozzáadjuk a fűszerpaprikát is. Visszatesszük a tűz fölé a bográcsot, majd felöntjük fél liter vízzel, erősen lobogó tűz mellett felforraljuk. Ezután hozzáadjuk a paradicsomot és a felaprított fokhagymát. Majd készre fűzzük a lecsót, közben ízesítjük Erős Pistával.

Mi így szeretjük...:-)))

Wednesday, 5 June 2013

Rebarbarás ricottaszelet

Húgom egyik mesterműve Nigella rebarbarás sütije, s mivel a minap csak a facebookon keresztül "kóstolhattam" meg, ez arra inspirált, hogy  süssek egyet magamnak.

Ez a hét diabétesz hét, ezert idén is úgy határoztam, hogy teszek a ügy érdekében valamit. A tervem az, hogy 100 nap alatt 1 millió lépést teszek meg (ami a napi átlagom kétszerese), és ezen időszak alatt egy kis pénzmagot gyűjtsek az egyik itteni cukorbeteg alapítvány javára.

Ha pedig pénzgyűjtés, akkor széles kőrben elfogadott az a munkahelyen, hogy az ember hoz be valami sütit, és a kollégáknak értékesíti, a pénz pedig az ügy javára megy. Mivel én cukorbetegek javára gyűjtők visszás lenne cukros sütit értékesíteni, ezert az alábbi receptet próbáltam ki, szerintem nagyon jól sikerült, így a héten ez kerül majd az asztalra.

Hozzávalók (4 személyre):
  • 250g ricotta 
  • 2 ek. tejföl
  • 2 nagy tojás
  • 3 ek. liszt
  • Stevia-por (125 g cukornak megfelelő mennyiséget merjünk ki a merőedényben, glukononnal helyettesíthető)
  • 4-5 szár rebarbara
  • 1 narancs
Melegítsük elő a sütőt 130 fokra. Először készítsük elő a rebarbarát. Tisztítsuk meg, majd vágjuk egyforma darabokra, és helyezzük a rebarbara darabokat egy jénai tálba úgy, hogy egy rétegben elférjenek.  Reszeljük rá egy narancs héját, majd fasarjuk ki a narancs levet, ízlés szerint édesítsük, majd öntsük rá a levet a rebarbarára, s fel órán keresztül süssük.
Ha kész, tekerjük fel a sütőt 180 fokra.
Eközben készítsük el a ricottás masszát. Tegyük a ricottát  egy edénybe, és verjük habosra, majd adjuk hozzá a tejfölt.  Válasszuk szét a tojásokat, és a tojás sárgáját az édesítőszer felével keverjük a masszához, s lassan kanalazzuk hozzá a lisztet. Egy külön tálban verjük kemény habbá a tojásfehérjét az édesítőszer másik felével, (úgy, hogy a fejünk föle emelve a hab ne essen ki), s lassan keverjük hozzá a masszához. 180 fokra előmelegített sütőben 35 percig süssük.
Várjuk meg amíg kihűl mielőtt felszeleteljük (kicsit össze fog esni, de az nem baj), s jól pakoljuk meg rebarbarával.


Monday, 27 May 2013

Tavaszi kedvenc

Édesanyám salátája. Első emlékeim róla "hatalmas" panelkonyhánk ma már retrónak számító piros műbőr sarokgarnitúráján ülve születettek. Imádom,mert minden benne van, ami tavasz, és nagyon könnyen elkészíthető. S mert ideát megint 15 fok fölé emelkedett a hőmérséklet, ez került tegnap az asztalra.

Hozzávalók:
1 csokor hónapos retek
1 csokor újhagyma
3 keménytojás
egy pohár joghurt
majonéz


Amíg a tojás fő, tisztítsuk meg a retket és az újhagymát, majd szeleteljük bele egy tálba, az egész újhagymát használjuk fel, ne csak a fehér részeket.

Ha kész a tojás, hideg vízzel hűtsük le, majd szeletjük fel, majd joghurt és majonéz kíséretében keverjük bele  a tálba.

Kész is a salátánk, ami önmagában, vagy a hétvégi rántott csirke társaságában  fogyasztható.



Jó  étvágyat!

Tuesday, 7 May 2013

Spárga és pesto lepény

A brit spárgaszezon április 21-n kezdődött. Hogy miért pont 21-n arra nem sikerült rájönnöm a spárga hivatalos honlapjáról, mindenesetre a zöldségesem jóvoltából sikerült szert tennem egy csokornyira, így ma este miután hazagyalogoltam gyorsan összedobtam egy kis spárgás lepényt.

Elkészítése pofonegyszerű, ami kell hozza:
  • 300 g félkész leveles tészta 
  • 500 g spárga
  • 100 ml sovány tejföl
  • 3 ek. zöld pesto
  • fenyőmag
  • 75g reszelt parenyica sajt vagy parmezán
  • 1 tojás
A levelestésztát kinyújtjuk, majd 6 egyforma szeletre vágjuk, és felhajtogatjuk a szeleit.
A sütőt 180 fokra állítjuk (légkeveréses), majd forró lobogó vízben 1 perc alatt puhára főzzük a spárgákat.

Keverjük össze a tejfölt a sajttal és pestoval, töltsük meg a kis csomagokat a masszával, díszítsük spárgával és pirított fenyőmaggal. A tésztát kenjük meg tojással, majd süssük a lepényeket 15-20 percig, s mar kész is a könnyű, vacsoránk, reggelink,  tízóraink, stb.

Sparga és pesto lepény

Friday, 3 May 2013

Brokkoli és stilton leves

Ideát visszahűlt tavasziasra az idő  (piszkosul élvezem, olyan, mint gyerekkoromban volt a tavasz, amikor az iskolába menet még hideg volt, de délben már csak pólóban rohangáltunk az udvaron.
Szóval végre jó  idő van és így szombaton végre valahára elmentem túrázni  A megtett 18 km ugyan nem sok, (Aveburyben voltam, ami Stonehengehez hasonló építmény, s szinten a világörökség része) ellenben elég volt ahhoz, hogy ne legyen kedvem hosszan konyhatündérkedni vasárnap.
Így egy brit klasszikushoz fordultam, miután felmértem a hűtő tartalmát.

Három alapleves van ebben a szigetországban  a póréhagyma és krumplileves, a répa  és korianderleves, valamint a brokkoli és stilton leves és ez utóbbi került vasárnap az asztalra.

Hozzávalók:
  • 1 fej brokkoli
  • 1 nagy krumpli
  • 1  fej hagyma
  • 1 l húsleves
  • 140 g stilton vagy alternatív kéksajt
Amíg nem ettem stiltont, nem kedveltem a kéksajtot, de van valami csodálatos ebben a krémes  penészes brit sajtban.
Nagyon finom önmagában, vagy pirítósra kenve, de ebben a levesben is kiválóan remekel.
Pofonegyszerű a leves elkészítése  és a "vegyünk egy hagymát" kezdet itt is ismerősen fog csengeni. Pirítsuk le a hagymát  majd adjuk hozzá a kockára vágott krumplit és öntsük fel húslevessel.  Sózzuk  borsozzuk, (a bors nagyon nagyon kell ehhez a leveshez), majd 10 perc után adjuk  hozzá a rózsáira szedett brokkolit, és főzzük amíg megpuhulnak a zöldségek. Turmixoljuk le, majd morzsoljuk bele a krémlevesbe a sajtot, egyszer forgassuk át a tűzön, és már tálalhatjuk is.
A brokkoli és a sajt kombinációja nagyon jól megy dióhoz és mandulához, ezert én egy kis mandulával tálaltam fel a levest.
Manna.










Wednesday, 1 May 2013

Almás zabfalat bazsalikomos citrom fagyival

A közvetlen közelemben valaki nagyon szereti a citrom fagyit, ezért úgy döntöttem, hogy meglepem vele. Én eddig annyira nem kedveltem, de azt hiszem most sikerült megszeretnem! :-)

Az almás zabfalat receptet pedig apukámtól kaptam, aki nyugdíjazása után megtanult sütni-főzni! Nagyon büszke vagyok rá, mert bebizonyította, hogy soha semmihez sincs késő...

Citrom fagyi:
  • 2db citrom kifacsart leve és reszelt héja
  • 2dl joghurt
  • 2dl tejszín
  • 4dkg édesítőszer
  • 1 csipet szárított bazsalikom
  • 1 csipet ázsiai citromfű


Tegyük a citromlevet, a citrom héját, a fűszereket és az édesítőt turmixgépbe, dolgozzuk össze 1 percig. Majd adjuk hozzá a joghurtot és azzal is keverjük 1-2 percig, majd a végén sűrítsük a masszát a tejszínnel és keverjük habosra a fagyinkat. Tegyük műanyag dobozba és hűtsük le mélyhűtőben.
1 gombóc kb 6g/CH



Almás zabfalat:
  • 10 dkg zabpehely
  • 2db nagy reszelt alma
  • 1/2 sütőpor
  • 4 dkg édesítőszer
  • fűszerek: 1 tk.fahéj, 1tk. kakaópor
  • 1 tojás
  • Ha szükséges, akkor tejet, szójatej vagy almalevet öntsünk hozzá


Az összetevőket keverjük össze, olíva olajjal kikent muffin sütőben osszuk szét a masszát. Süssük előmelegített 180 fokos sütőben 12-15 percig. 
1 falat kb 20g/CH

-a-


Sunday, 28 April 2013

Roston sült csirkemell hagymalekvárral, petrezselymes újburgonyával és medvehagymás pesto-val

A következőkben leírt és megvalósult étel a bevásárlás alkalmával a szezonnak megfelelően kapható hozzávalók megpillantása és kiválasztása következtében alakította ki a végső formáját.  

Hozzávalók:

Roston sült csirkemell:
80 dkg csirkemell filé
Fűszerek: só, bors, őrölt kömény
napraforgó olaj a sütéshez

Hagymalekvár:

6 kisebb fej vöröshagyma
80 g vaj
1 evőkanál sötét szójaszósz
2 evőkanál cukor
1,5 dl száraz vörösbor
8 dl alaplé
Fűszerek: só, bors, gyömbér, ázsiai citromfű, chilli

Petrezselymes újburgonya:

80 dkg újburgonya
2 csokor petrezselyem
napraforgó olaj az összepirításhoz
Fűszerek: só, őrölt kömény

Medvehagymás pesto:

1 csokor medvehagyma
6 gerezd fokhagyma
2 csokor petrezselyem
2 dl extra szűz olívaolaj
2 kiskanál almaecet
Fűszerek: só, bors



A hagymalekvár és a petrezselymes burgonya előkészületeivel kezdjük az ételünk elkészítését. A hagymát tisztítsuk meg és csíkozzuk fel. Az újburgonyát alaposan mossuk meg, dörzsöljük le a felesleges héjfoszlányokat, közben egy edényben rakjunk fel sós vizet és forraljuk fel. Ha a víz felforrt rakjuk bele az újburgonyát és főzzük meg, de ne teljesen, mivel később még le fogjuk pirítani olajban, petrezselyem társaságában. Ha 85%-ban kész szűrjük le és rakjuk félre egy tálban a végső felhasználásig.
A hagymának egy edényben olvasszunk 50 g vajat, majd ha felhabzik, rakjuk bele a felcsíkozott vöröshagymát, forgassuk át, majd sózzuk egy kicsit, fedjük le és időnként keverjük meg. Ezt a folyamatot közepes erősségű energián végezzük, melyet addig kell folytatni, míg a hagyma a lábosban karamellizálódik. Közben vágjuk fel a chillit és adjuk a karamellizálódott hagymához és forgassuk át. Öntsük fel a száraz vörösborral, majd az energiát tekerjük fel maximumra, közben adjuk hozzá a sötét szójaszót és az elegyet forraljuk el, majd fűszerezzük borssal, gyömbérrel és ázsiai citromfűvel, keverjük át. Fokozatosan adjunk hozzá alaplevet, fedjük le és vegyük vissza a tűzhelyet, lefedve pároljuk. Amikor zsírjára visszapirul, fokozatosan adjunk hozzá alaplevet. Ezt a folyamatot addig végezzük, míg az alaplevünk elfogy, közben adjuk hozzá a cukrot is. A végén keverjük hozzá a maradék vajunkat, hogy fényes legyen a hagymalekvárunk. A fokozatos fedő alatti párolással dúsulnak az ízek, így erőteljesebb és harmonikusabb is lesz egyben a szószunk.

A hagymalekvár készítése közben karikázzuk fel a félretett és kihűlt előfőzött újburgonyát. Aprítsuk fel a petrezselymet és rakjuk félre. Serpenyőben forrósítsunk olajat, majd pirítsuk le a felkarikázott újburgonyát, sózzuk és fűszerezzük őrölt köménnyel és a végén a serpenyőben forgassuk át a felaprított petrezselyemmel. A köretünk elkészítését két adagban végezzük.

A csirkemellet mossuk meg és távolítsuk el a felesleges részeket, valamint vágjuk le az úgynevezett szívét. Sózzuk, borsozzuk és szórjuk meg egy kicsi őrölt köménnyel mind a két oldalát. Serpenyőben forrósítsunk egy kevés olajat, majd közepes energián pirítsuk meg a csirkemellünk mind két oldalát, hogy kérget kapjon, majd fejezzük be, vagy huzassuk át 180 fokos sütőben, hogy átsüljön, mivel az egész csirkemell elég vastag. Vegyük ki a sütőből és tálalásig pihentessük.

A befejező lépésként készítsük el a medvehagymás pestot, mossuk meg a medvehagymát, petrezselymet és távolítsuk el a szárakat. Pucoljuk meg a fokhagymát, nem kell felaprítani. A zöld hozzávalókat és a fokhagymát, valamint az olívaolajat, és az almaecetet egy csipet só és bors társaságában helyezzük aprítógépbe és aprítsuk fel, míg szósz állagot nem kapunk. Kóstoljuk meg, és ha kell ízesítsünk utána.

Tálalásnál a csirkemellből szeljünk szeleteket és locsoljuk meg a pihentetéskor kifolyó hús levével. A tányérra helyezzünk a hagymalekvárból és a pestoból is. Harmonikus íz elegyet kapunk a különböző állagok kombinációjával.  

Jó étvágyat kívánok!
Bodi

Sunday, 21 April 2013

Nápolyi spagetti padlizsános-cukkinis gombócokkal

Itt ülök a gép előtt, s bűvölöm a rendszert, hátha sikerül jegyet vennem a Glastonbury fesztiválra  Ugyanis ideát nem úgy van, mint otthon, hogy meghirdetik a jegyeket és még egy hónap múlva is lehet jegyet kapni, hanem van kb. egy 15 percnyi ablak, ami alatt az ember tárcsáz, és minden egyes internethez csatlakoztatott egységen csatlakozik, és imádkozik, hogy hátha....
Idén a Stones játszik, így nagyon nem bánnám, ha sikerülne jegyet venni, még próbálkozom.
S mivel  nem vagyok jó várakozásban, ezért gondoltam leírom gyorsan, hogy mi lesz nálam ma az ebéd, miközben a háttérben készül.
Abel & Coletól gyönyörű padlizsánt és cukkinit kaptam. (Ez a mondat is valahogy korral jár, sosem értettem gyerekként, hogy mit ért nagymamám az alatt, hogy gyönyörű ilyen olyan zöldséget kapott a piacon, most már tudom...). Illetve amióta kisütött a nap, azóta olasz ételekre vágyom, így született a húsmentes gombócos spagetti ötlete.

Hozzávalók a gombócokhoz:
  • 1 kis padlizsán 
  • 2 kis cukkini
  • 8 kis salottahagyma (ez lilahagymával helyettesíthető, ez volt épp otthon) 
  • 1 citrom leve
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 250 g friss zsemlemorzsa
  • Apróra vágott friss bazsalikom
A padlizsánt, cukkinit és a salottahagymát szeleteljük fel és egyengessük el egy olívaolajjal kikent tepsiben, 200 fokon (légkeveréses) előmelegített sütőben süssük 25-30 percig, amíg a padlizsán és cukkinidarabok megpuhulnak, megpirulnak. Ezután hagyjuk a masszát hűlni egy kicsit, turmixoljuk le, majd keverjük össze a zsemlemorzsával (itt a boltban friss zsemlemorzsát lehet kapni, ami még nem száraz, otthon egynapos zsemlékkel próbálkoznék a nem morzsálódós zsemlék közül, vagy esetleg egy fél bagettel), sózzuk  borsozzuk és formáljunk belőle kis gombócokat. S mivel  szenvedélyesen utálok olajban sütni, ezért visszatettem a gombócokat a sütőbe, és 20 perc alatt barnára sütöttem őket. A türelmetlenek, és akiket zavar, hogy a sütés miatt a gombóc egyik oldala lapos lesz olajban is kisüthetik a gombócokat. 

Amíg a gombócok sülnek, felteszem a spagettitésztát főni, én al dente szeretem. 

Carluccio szakácskönyvében láttam, hogy az egyszerű paradicsomszósz, amit csinálni szoktam valójában nápolyi származású, így készül: 

Hozzávalók: 
  • extra szűz olívaolaj
  • 0.5 kg érett paradicsom (én koktélparadicsomot használtam, mert egyelőre még annak van csak íze)
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 2 bazsalikomlevél
A fokhagymát apróra szeleteljük, és megpirítjuk az olajban, vigyázzunk, ne kapjon oda, majd kevergetés mellett adjuk hozzá a nagyon apróra vágott paradicsomot. Sózzuk  borsozzuk. Ha elfőtt a felesleges folyadék adjuk hozzá a a bazsalikomot, a szósz felet helyezzük egy hőálló tálba, majd a lecsöpögtetett spagettit hempergessük meg a lábosban maradt szószban. Helyezzük a spagettit egy tálra  majd helyezzük rá a gombócokat és kanalazzunk rá egy kis paradicsomszószt (vagy sokat, mert én úgy szeretem) majd temessük az egészet tetemes mennyiségű parmezánsajt alá. 




Jó étvágyat! És Glastonbury-t idén is a BBC-n nézem :)






Wednesday, 17 April 2013

Paneer Korma: indiai túró curry

Amikor híre ment az irodában, hogy áthelyeznek Angliába  (félelmetes, hogy már 2 éve volt) , az igazgatóm három tanáccsal látott el: válasszak magamnak focicsapatot, legyen nálam mindig esernyő, és bárhova költözöm is keressek magamnak egy tisztességes curry házhozszállítót, mert minden rendes brit háztartás kelléke a curry házhozszállító étlapja.

Utóbbi tanácsát nem fogadtam meg, nincs a környéken finom curry, ellenben abban a szerencsében van részem  hogy az egyik legjobb barátom ideát indiai, az ő receptje található lentebb.
Paneerral készül  amit nagyon szeretek, remek vegetáriánus ételek készíthetőek alkalmazásával, gyönyörűen összeérnek a fűszerek körülötte, egyszerűen imádom, nagyon finom spenóttal is, de most maradjunk a hagyományos korma currynél. S aki kíváncsi, hogy milyen curryk vannak még, azoknak ajánlom ezt az oldalt, mert ide nem férne ki a hosszú magyarázat.

Hozzávalók:
  • 250g Paneer (indiai túró) így készíthető, ha épp nincs a környéken
  • 4 paradicsom
  • 3 hagyma
  • 1 nagyobb gyömbér, reszelve 
  • 2 csilipaprika 
  • 2,5 dl joghurt
  • 1/2 ek. csili
  • 1/4 ek. kurkuma
  • 1/2 ek. Garam Masala fűszerkeverék

Elkészítés:

Pirítsuk le olívaolajon, vagy ghee-n a hagymát, adjuk hozzá a nagyon apróra vágott meghámozott paradicsomot, a gyömbért, a csilipaprikát és a fűszereket. Amikor minden jól átpirult, adjuk hozzá a felkockázott paneer-t, majd a joghurtot. Paradicsomtól függően a szaft leves, vagy sűrű lesz ilyenkor, ha utóbbi  akkor adjunk a currynkhez egy fél pohár vizet. Sózzuk. Hagyjuk egy negyedórát pöfögni a lábosban  kevergessük meg időről időre, nehogy odakapjon, s kész is a currynk. Szigorúan sör vagy cider  mellett fogyasztandó (a srácokkal sörözés után szoktunk beülni egy curryre egy hosszú nap végen) ,  lehetőség szerint naan indiai kenyérrel, bár utóbbi, ha muszáj rizzsel is helyettesíthető. Dukál melle meg egy kis chutney is és koriander zöld a tetejére.




Jó étvágyat!

Sunday, 7 April 2013

Kölesfasírt tortillában

Húskedvelőként egy kitérőt tettem a vega konyhában egy manapság egyre divatosabb hozzávaló társaságában, mely nem más, mint a köles.



Hozzávalók:

Kölesfasírt:
  • 125 g köles
  • 1 db tojás
  • 1 fej vöröshagyma
  • 5 g szemlemorzsa
  • Fűszerek: só, bors, őrölt kömény
  • napraforgó olaj a sütéshez


Hagymasaláta:
  • 2 fej vöröshagyma
  • 2 csokor friss petrezselyem
  • 1 kávéskanál dijoni mustár
  • 3 evőkanál olívaolaj
  • 1,5 evőkanál almaecet
  • Fűszerek: só


Tzatziki:
  • 2 db kígyóuborka
  • 5 gerezd fokhagyma
  • 2 dl joghúrt
  • 1 dl tejföl
  • Fűszerek: só, kapor


Fűszeres paradicsomszósz:
  • 1 doboz hámozott, aprított paradicsom konzerv
  • 1 dl olívaolaj
  • 2 kávéskanál csípős darált paprika
  • Fűszerek: só, édesítő vagy cukor, bors, őrölt kömény, szárított bazsalikom, babérlevél

Kezdjük a köles megfőzésével, melyet 1,5 szeres sós vízben készítsünk el, ha megfőtt a kölesünk és kellőképpen megdagadt, akkor szűrjük le és rakjuk félre kihűlni.

A köles főzése közben tisztítsuk meg a vöröshagymát és vágjuk vékony csíkokra, majd szabadítsuk meg a kígyóuborkát a héjától és reszeljük le. A lereszelt uborkát sózzuk meg, hogy kiengedje magából a fölösleges vizet és rakjuk a hűtőbe. Készítsük el a hagymasalátához a vinegrettet dijoni mustárból, olívaolajból és almaecetből habverő segítségével, majd öntsük rá a vékony csíkokra vágott vöröshagymára. Dúsítsuk az íz és az esztétikum kedvéért felaprított petrezselyemmel és alaposan keverjük össze, majd helyezzük a hűtőbe összeérni az ízeket.

A következő lépésként készítsük el a fűszeres paradicsom szószunkat. Melegítsünk serpenyőben olívaolajat, majd öntsük bele a paradicsom konzerv tartalmát és adjunk hozzá egy kevés vizet. Forraljuk fel és közepes lángon hagyjuk a szószunkat, hogy a paradicsom szeletek szétessenek, és homogén szószt kapjunk. Közben fűszerezzük ízlés szerint sóval, édesítővel vagy cukorral, borssal, őrölt köménnyel, babérlevéllel, szárított bazsalikommal. Amikor a szószunk kellőképpen visszaforrt, akkor adjunk hozzá darált csípős paprikát, majd forraljuk össze.



A szószunk elkészítése alatt a kihűtött kölesből készítsük el a hozzávalók összekeverésével a fasírtunkat és formáljunk belőle kis golyócskákat, majd forgassuk bele zsemlemorzsába. A köleshez a vöröshagymát apróra vágva adjuk, valamint a zsemlemorzsát a köleshez is keverhetjük. Melegítsünk serpenyőben napraforgó olajat és süssük ki a fasírt golyókat.

Miközben sülnek a fasírtgolyók vegyük elő a hűtőből a lesózott lereszelt uborkánkat és alaposan facsarjuk ki belőle a vizet, mivel a tzatzikinek csak így lesz megfelelő állaga. Tisztítsuk meg és aprítsuk fel a fokhagymát és a kaprot és adjuk egy kevés olívaolaj társaságában a kifacsart uborkához. Öntsük a kikevert joghurtot és tejfölt az uborkához és keverjük össze, tálalásig érleljük hűtőben.

Kész tortilla lapokat a különböző hozzávalókkal együtt tálaljuk, így mindenki az ízlése szerint állíthatja össze a tortilla tekercsét.

Jó étvágyat kívánok!

Bodi

Narancsos-gyömbéres fehérrépaleves zelleres kenyérrel

A hétvégén végre megmutatta magát a nap. Nem merem kikiáltani a tavaszt, mert már egyszer elkiabáltam, de végre valahára ki lehetett menni sétálni. S mivel az angolok nagyon jól tudják, hogy minden alkalommal élni kell, amikor itt jó az idő, így egész Crouch End (a kis városközpont, ahonnan 10 perc sétányira lakom) izgett-mozgott a kora vasárnap délután.

Mivel minden vasárnap termelői piac van az Alexandra Palacenál, így mi úgy döntöttünk, hogy kihagyjuk ma a főzőcskézést, és utcakaját ebédelünk.

Imádom ezt a kis piacot,össz- vissz ha 10 stand van benne, de minden van, aminek lennie kell, egy halas, egy süteményes, egy tejárus, egy húsárus, egy zöldséges...


...ahol akkora krumplikat lehet kapni, mint a fejem....


...és olyan gyönyörű kelbimbót, hogy ha nem csak muszájból ettem volna meg az óvodában, akkor biztos vennék belőle.


Aztán ott van még a marokkói árus. Ma lestem tőle egy receptet (fűszeres csirkével töltött pasztilla korianderes répasalátával), amit hamarosan megosztok ugyanitt. Olyan csilikrémje van, hogy hiába éget egyből, annyira finom köményes íze van, hogy akkor is eszek belőle, ha fáj.
S ha a mazochista élvezetekből nem volt elég, akkor ott van a fokhagymafarmos gyerek csilis fokhagymás gezemicéja. Olyan erős, hogy fél órán keresztül huhogtunk, szipogtunk utána, de így volt jó, adtunk ezzel is egy kis pofont az influenzamaradványoknak.


A legnagyobb sor a kolbászárus előtt tekergett ma is, sült hagymával, zsemlével töltve szolgáljak fel, a szerintem kevésbé fogyasztható angol mustárral - ízlesek és pofonok tudom...
Hát ilyen a mi kis közösségi piacunk.

Persze sétából visszatérve, mivel több, mint 3 órát töltöttem el a friss levegőn, megint éhes voltam, s ennek a végeredménye a következő recept, amit Carloe Clements: Soups szakácskönyvéből lestem, ez az én variációm.

A hozzávalók:
  • 1 nagy poréhagyma
  • 2 répa
  • 8 fehérrépa
  • 4 ek friss reszelt gyömbér
  • 2-3 fokhagymagerezd
  • egy narancs reszelt héja
  • 1.2 liter erőleves
  • egy narancs leve
  • só, bors


Ez tipikusan az a fajta leves, amit első olvasatra nem próbálnék ki, mert a fehérrépa és a narancs párosítása egy kicsit vadnak tűnt nekem, de minden volt otthon, ami kellett hozzá, s bátraké a szerencse nemde, hát kipróbáltam.
Méghozzá mekkora szerencse, bátran mondhatom, hogy az egyik legjobban sikerült levesem.
De akkor hogy is kezdjünk hozza?
Készítsünk elő mindent a recepthez, szeleteljük fel vékonyra a répákat és a póréhagymát, jól mossuk meg a narancsot.
Először a póréhagymát pirítsuk le egy kis olívaolajon, majd ha megpirult, pirítsuk mellé a fehérrépát, majd a sárgarépát is, és öntsük fel erőlevessel a narancs-fehér-zöld színkavalkádot. Sózzuk, borsozzuk, majd hozzákeverjük a masszához a kinyomott fokhagymát, s a lábosba reszeljük a narancs héját, és a gyömbérét is. Jól átkeverjük, s hagyjuk főni. Addig főzzük, amíg megfőnek a répák, s leturmixoljuk, hogy krémlevest kapjunk.
Visszaöntjük a lábasba a levest, s belefacsarjuk a narancs levét, egyszer átforraljuk, és melegen tálaljuk. Én zelleres kenyeret ettem hozzá.

Hozzávalók:
  • 200g liszt  
  • 1 tasak sütőpor
  • 1 közepes (kb 200 g-os) zellergumó
  • Jókora adag őrölt bors
  • 100 g kék sajt (stilton)
  • 150 ml szójatej
  • 1 tojás
Elkészítése:
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. A zellergumót reszeljük le, majd keverjük össze a liszttel, sütőporral, és a borssal, majd morzsoljuk hozzá a kék sajtot. Keverjük össze a tojást és a tejet, majd öntsük hozzá a lisztes masszánkhoz, majd addig kevergessük lapogassuk a masszát, amíg egy ragacsos, de egybefüggő tésztát kapunk. Helyezzük egy sütőpapíros tepsire, és süssük 40 percig.
A kenyér akkor van kész, ha az alját megkopogtatva üreges hangot ad.


Jó étvágyat!

Saturday, 6 April 2013

Egészben sütött sertéskaraj kakukkfüves sült paprika szósszal


A receptem egy szilveszteri bulira nyúlik vissza, melyet a barátaim az éjféli koccintást követően egy kis alkoholos mámorban jóízűen fogyasztottak el. :-)

Hozzávalók:

  • 1 fej kisebb vöröshagyma
  • 4 gerezd fokhagyma
  • 6 db piros húsú sült paprika
  • 1 kg csontos sertés hosszúkaraj
  • 1 db közepes vöröshagyma
  • 5 gerezd fokhagyma
  • 2 dl tejszín
  • 100 g vaj
  • 0,5 dl jó minőségű rosé bor
  • alaplé ízlés szerint
  • Fűszerek: só, bors, őrölt kömény, kakukkfű
  • napraforgó olaj a sütéshez
  • olívaolaj a szósz elkészítéséhez


Csontos sertéskarajt vettem, mivel a csontokból gyökérzöldségek társaságában készíthetünk alaplevet, melyet egyrészt felhasználhatunk a sült paprikaszószhoz, valamint felhasználhatjuk a maradékát levesként tálalva. A húst megszabadítjuk a csonttól, majd megtisztítjuk a felszínét a felesleges zsiradéktól és hús részektől. A vágódeszkára szórunk sót, őrölt borsot, őrölt köményt, valamint kakukkfüvet, majd egyenletesen szétoszlatjuk. A megtisztított karajunkat beleforgatjuk (a két végét is) a fűszer keverékbe úgy, hogy megtapadjon a felületén. Közben 180 fokra előmelegítjük a sütőt, valamint felmelegítünk egy serpenyőt, melybe kevés olajat hevítünk. Alaposan melegítsük fel a serpenyőnket, majd helyezzük bele a megfűszerezett karajunkat és süssünk kérget minden oldalára, hogy a sütőben való sütés alatt a finom szaftok a húsunkat dúsítsák. Ha kérgesítettük a karajunkat, akkor helyezzük át egy kisebb tepsibe, hogy a serpenyőben lévő értékes anyagokat 0,5 dl rosé bor társaságában feloldjuk, amennyiben feloldódott, úgy szórjunk hozzá 30 g vajat és hagyjuk egy kicsit kiforrni, majd öntsük a hozzá a tepsiben elhelyezett húshoz, mellyel majd a sütőben sütés alkalmával meg fogjuk locsolni a karajunkat. A tepsit takarjuk le alufóliával és helyezzük be az előmelegített sütőbe. Alufóliával 180 fokon egy óra tíz percet sütjük, húsz percenként kivesszük és meglocsoljuk a hússal együtt készülő vajas, boros pecsenyelével. Az utolsó húsz percben levesszük a fóliát a tepsiről és így sütjük tovább. Amikor elkészül, kivesszük a sütőből és félrerakjuk pihentetni.



A paprikaszószunk elkészítéséhez felaprítjuk apróra a vöröshagymát és a fokhagymát, valamit az előre elkészített héjától megszabadított sült paprikát. Serpenyőben olíva olajat hevítünk, majd belerakjuk a vöröshagymát és megsózzuk, hagyjuk párolódni, majd belerakjuk a fokhagymát, mellyel egy kicsit átfuttatjuk, megfűszerezzük csipet őrölt borssal és köménnyel, majd belerakjuk a felaprított sültpaprikát, mellyel még egy percig pirítjuk és fűszerezzük kakukkfűvel. A következő lépésben hozzáadunk kb. 2-3 dl alaplevet, valamint a hússal együtt készült pecsenyelevünk ¾ részét és forraljuk. Hozzáadunk 2 dl tejszínt és összeforraljuk ezzel a hozzávalóval is, a végén turmixoljuk a szószt és 70 g vajjal dúsítjuk.

Tálaljuk párolt rizzsel és madárbegy salátával, melyet olívaolajos, mustáros, almaecetes vinegrettel öntsünk nyakon. Tálaláskor öntsünk a szószból a tányérra, és a maradék pecsenyelével fényesítsük meg a hússzeleteket.

Bodi